تولید خودرو

نگاهی به مهم ترین اخبار خودرویی کشور در هفته گذشته

05:5134۰

تاریخ انتشار:

اهم اخبار خودرویی این هفته را «آمار جدید تولید»، «کاهش مصارف ارزی خودروسازان»، «قرعه‌کشی و فروش جدید» و همچنین «طرح ساماندهی دیگری برای خودرو» تشکیل داده‌اند که آنها را مرور می‌کنیم.

   افت ماهانه تولید خودرو

این هفته با اعلام صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور به بورس، مشخص شد تیراژ آنها در چهار ماه ابتدایی امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اندکی افزایش یافته است. این در حالی بود که آمارهای ماهانه نشان داد تولید ایران‌خودرو، سایپا و پارس خودرو در تیر و نسبت به خرداد کاهش پیدا کرده است. بنابر آمار منتشره در سایت کدال، سه غول خودروساز داخلی طی چهار ماه نخست امسال در مجموع ۲۸۷ هزار و ۲۳۰ دستگاه انواع محصولات را به تولید رساندند تا در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته حدود ۷/ ۲ درصد افزایش تیراژ را تجربه کنند. در این بین، ایران‌خودرو ۱۳۲ هزار و ۳۲۶ دستگاه محصول را تا پایان تیر امسال به تولید رسانده تا ۵/ ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش تیراژ را به خود ببیند.

سایپا اما چهار ماه امسال را با روندی نزولی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ پشت سر گذاشت. طبق صورت‌های مالی ارائه شده به بورس، دومین خودروساز بزرگ کشور ۱۱۷ هزار و ۸۰۴ دستگاه انواع محصول را در چهار ماه ابتدایی سال جاری تولید کرده و بنابراین در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲/ ۳ درصد کاهش را به خود می‌بیند. در نهایت اما پارس‌خودرو نیز با توجه به تیراژ چهار ماه ابتدایی امسال خود یعنی ۳۷ هزار و ۱۰۰ دستگاه، ۲/ ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید را بالا برد. طبق گزارشی که منتشر شد اما غول‌های جاده مخصوص در تیر ماه و نسبت به خرداد با کاهش تولید مواجه شده‌اند. طبق آمار اعلامی، در چهارمین ماه امسال ۸۴ هزار و ۸۴ دستگاه محصول توسط سه خودروساز بزرگ کشور به تولید رسیده که در مقایسه با خرداد کاهش ۱/ ۲ درصدی را نشان می‌دهد. در این گزارش مشخص شد سایپایی‌ها ۸/ ۵ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده‌اند، اما ایران‌خودرو و پارس خودرو به ترتیب با کاهش تولید ۲/ ۷ درصدی و ۱۰ درصدی مواجه بوده‌اند.

   طرحی دوباره برای «خودرو»

اما این هفته خبری مبنی ‌بر شکل‌گیری طرحی دوباره برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو منتشر شد، آن هم