قیمت لاستیک بازهم گران می شود؟

02:0060۰

درحالی که ماه گذشته قیمت لاستیک ۳۰ درصد رشد کرد، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر از احتمال افزایش دوباره ۲۰ الی ۲۵ درصدی قیمت لاستیک خودرو خبر می دهد.
به گزارش کاماپرس، سوم تیر ماه ابلاغیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت انواع تایر به شرکت های تولیدکننده صادر شد و حالا پس از گذشت حدود یک ماه، خبر می رسد که تولیدکنندگان به دنبال افزایش دوباره قیمت لاستیک خودرو هستند.
مصطفی تنها، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر با اشاره به احتمال افزایش قیمت لاستیک، می گوید: ما از لحاظ تولید تایر در ۳ ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه ۳۰ درصد رشد داشتیم، با تمام این وجود مشکلات اساسی بیشتر به مسئله ارز برمی‌گردد.
او ادامه می دهد: نرخ ارز تغییر کرد و اولویت مواد اولیه تایر به گروه ۲ منتقل شد در نتیجه از ابتدای سال ارز ما نیمایی شد و طبیعی است که در مورد ارز نیمایی قیمت آن تا ۱۶ الی ۱۷ هزار تومان است و نرخ مواد اولیه ۴ برابر شده است.
تنها می افزاید: افزایش شدید قیمت مواد اولیه به اضافه تورم متعارفی که در بقیه مسائل مثل دستمزد داریم فشار شدیدی به قیمت تمام شده و حیات اقتصادی ما می‌آورد. البته ۳۰ درصد مجوز افزایش قیمت داده شد اما حدود ۲۰ الی ۲۵ دیگر برای افزایش قیمت در حال مذاکره است.

ادامه کار تولیدکنندگان وابسته به افزایش قیمت است

به گزارش گسترش، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر می گوید: در مورد نحوه اعمال افزایش قیمت بحث‌هایی وجود دارد و کارخانجات بدون این افزایش قیمت‌ ها نمی‌توانند کار را ادامه دهند، بقیه مسائل مثل تحریم نیز همچنان وجود دارد و انجام این کار آسان نیست. تامین مواد اولیه و قطعات ماشین‌آلات بسیار سخت شده است و اشکالات زیادی در این زمینه وجود دارد.
تنها اظهار می کند: مواد اولیه تایر ۴ برابر افزایش قیمت داشته و به نوعی ۴۰۰ درصد رشد داشتیم. چیزی در حدود ۴۰ درصد مواد اولیه از خارج می‌آید و مابقی در داخل کشور تولید می‌شود. هرچند که نرخ ارز روی مواد اولیه داخلی هم تاثیر گذاشته است، به عنوان مثال در مورد نخ تایر، چیپس اولیه آن باید از خارج تامین شود.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=12414