کارآفرینی که ۷۸ نفر را پای کار آورد / “زنمو” الگوی بانوی کارآفرین ایرانی

16:5470۰

تاریخ انتشار:

پروین ترکاشوند بانوی کارآفرین تولیدکننده عسل مرغوب گون در تویسرکان که او را به نام «زنمو» می‎شناسند، امروز برای بیش از ۷۸ بانوی جویای کار در روستای اشترمل فرصت اشتغال ایجاد کرده است.

سخن از پویایی و همت بلندش را بارها شنیده بودم، جویای نام نبود فقط می‌خواست سفره‌ای بی‌نان نماند. نامش در بین بانوان روستایش چون نگین می‌درخشد و همه گرد او برای کسب رزق و روزی حلال می‌گردند. او را به نام (زنمو) ـزنعموـ صدا می‌زنند گویا همه آن‌هایی که به همت این بانوی کارآفرین صاحب شغل شده‌اند جوان هستند.

نام این بانوی کارآفرین «پروین ترکاشوند» است که امروز الگویی برای بانوان روستای اشترمل است این بانوی توانمند از نوجوانی با تلاش به استقلال فردی و اجتماعی دست می‌یابد و «خواستن، توانستن است» را در هر دوره از زندگی‌اش حتی با وجود شکست‌های سخت و سنگین به خانواده سپس به جامعه  به ویژه بانوان اثبات می‌کند.

او در «روستای اشترمل» که آوازه‌اش بلند است به خاطر هنرمندی مردمانش و ملی شدن تویسرکان به واسطه منبت گلریز آن، تجربه ۴۰ ساله‌اش را بدون هیچ چشمداشتی در حوزه اشتغال‌زایی و تولید برای بانوان روستایش به کار بسته است.

زمان مصاحبه از قبل شده بود بنابراین راهی مغازه عسل‌فروشی او در چهارراه حافظ شرقی شدم، من که رسیدم چند دقیقه‌ای بود کرکره‌های مغازه را داده بود بالا، از چهره‌اش خستگی می‌بارید سلام و حال و احوالپرسی که کردیم گفت تازه از «اشترمل» برای پیگیری اشتغال‌زایی برگشته است.

روی یک صندلی نشستم و از او خواستم از زندگی‌اش برایم بگوید، او با اشاره به اینکه همه چیز با آغاز زندگی مشترک من با علی‌اکبر ترکاشوند دبیر آموزش و پرورش از اهالی روستای اشترمل اتفاق افتاد گفت: من در تهران زندگی می‌کردم و با زندگی روستایی اصلا آشنایی نداشتم اما با علاقه‌ همه