نماد «وسپهر» متوقف شد

۳ انتقاد مهم به عرضه اولیه «وسپهر»

02:08130۰

تاریخ انتشار:

عرضه اولیه وسپهر (شرکت سرمایه گذاری سپهر صادرات) روز گذشته یکشنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ –  انجام شد و استقبال مناسبی نیز از این عرضه به عمل آمد اما فعالان بازار ۳ انتقاد مهم به این عرضه وارد کرده اند.

عرضه اولیه وسپهر به عنوان شرکتی از جنس سرمایه گذاری روز گذشته انجام شد و با وجود آن که تا لحظه تنظیم خبر آمار دقیقی از مشارکت کنندگان در این عرضه منتشر نشده ، شنیده ها حکایت از آن دارد که این عرضه نیز همچون دیگر عرضه های اولیه با استقبال سهامداران و سرمایه گذاران بورسی مواجه شده است.

با این وجود فعالان بازار نسبت به این عرضه انتقاداتی را مطرح کرده اند که در ادامه آنها را مرور می کنیم.

۱. قیمت وسپهر منطقی بود؟

انتقاد به قیمت گذاری سهام های عرضه اولیه ای در تعدادی از سهام های امسال مساله ساز شده و حتی در یک سهام مشخص صنایع غذایی این انتقادات به حدی بود که عرضه متوقف شد و بعد از تعدیل قیمت دوباره عرضه انجام شد، گو این که قیمت تعدیل شده هم مورد اعتراض بسیاری از سهامداران قرار داشت و به زعم آنها این قیمت با واقعیت های آن سهم تطابق نداشت. در مورد عرضه اولیه وسپهر نیز انتقادات به قیمت گذاری این سهم – اگرچه نه به شدت اعتراضاتی که به قیمت گذاری سهام آن شرکت صنایع غذایی انجام شد – از سوی فعالان بازار وجود داشت. برخی کانال های بورسی خواستار پاسخگویی مسئولان بانک صادرات در مورد ارزش گذاری زیرمجموعه های وسپهر بودند و قیمت تعیین شده برای این سهم را بالاتر از حد منطقی می دانستند. نهایتا بحث جدی در مورد قیمت گذاری این سهم ایجاد نشد و پاسخگویی خاصی نیز از سوی مسئولان در مورد قیمت این عرضه انجام نپذیرفت تا وسپهر با همان قیمتی که مورد انتقاد بعضی فعالان بازار بود، عرضه شود.

۲. عرضه وسپهر در زمان درستی انجام شد؟

برخی از فعالان بازار زمان عرضه اولیه وسپهر را مناسب نمی دانستند چرا که این عرضه نسبتا بزرگ در روزهایی انجام شد که بازار سمت و سوی منفی داشت و تا حدودی نیز تحت تاثیر اخبار سیاسی مکانیسم ماشه قرار گرفته بود. به عقیده منتقدان، عرضه های بزرگ مقیاس معمولا باید در روزهای مثبت بازار انجام شود تا جو عمومی بازار نیز به این عرضه ها کمک کند و متقابلا عرضه اولیه نیز بر بازار اثر مثبت بگذارد. بر این اساس، منتقدان خواستار تعویق عرضه اولیه وسپهر بودند اما این درخواست مورد توجه قرار نگرفت.

۳. بدعت فاصله ۲ روزه بین عرضه و تخصیص در روزهای میانی هفته

عرضه اولیه وسپهر در روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه انجام شد اما تخصیص این سهام روز چهارشنبه ۲ مهرماه انجام می شود. فاصله بین عرضه و تخصیص در زمانی که عرضه روز چهارشنبه انجام می شد مسبوق به سابقه بود که تازه این فاصله نیز مورد انتقاد قرار داشت و فعالان بازار خواستار برنامه ریزی بهتر مسئولان و برگزاری عرضه ها در روزهای میانی هفته بودند تا تخصیص سهام به تعطیلات پایان هفته برخورد نکند و با تاخیر چند روزه مواجه نشود. این بار در یک بدعت گذاری ناموجه، تخصیص سهام وسپهر با فاصله چند روزه از عرضه اولیه انجام می شود و چرایی این بدعت گذاری نیز توسط مسئولان بورس شفاف سازی نشده است. منتقدان این سوال را مطرح می کنند که تصمیمات اینچنینی بدون شفاف سازی، اعتماد سرمایه گذاران به بورس را بیش از پیش دچار خدشه نخواهد کرد؟

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=15967

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند