25 شهریور 132، همان روزی که رضاخان از ایران رفت

۲۵ شهریور ۱۳۲، همان روزی که رضاخان از ایران رفت

02:4638۰

تاریخ انتشار:

۲۵ شهریور ۱۳۲۰ شمسی برای پهلوی‌ها روز بدی بود؛ خانوادگی از ایران تبعید شدند. ۱۶ سال سلطنت پرطمطراق و پر از اشتباه و ادعاهای پوشالی به اینجا ختم شد که ایران اشغال شد و پهلوی‌ها عازم سفری تحقیرآمیز با سرنوشتی نامعلوم شدند.

شهریور ۱۳۲۰ در داخل ایران کسانی حکومت می‌کردند که نه می‌دانستند داخل چه خبر است نه خارج. رضاخان گمان می‌کرد آلمان نازی می‌تواند دوست ایران باشد و ولیعهدش گمان می‌کرد پیروزی آلمان و متحدانش حتمی است! همان موقع در خارج ایران هم کسانی بودند که اصلاً برایشان ممالک دیگر مهم نبود و هر جا می‌خواستند لشکر می‌کشیدند. ابرقدرت‌ها و دوستانشان افتاده بودند به جان هم و به جان دنیا. این‌طوری شد که شوروی و انگلیس، دوستی پهلوی‌ها با هیتلر را بهانه کردند و ۳ شهریور وارد خاک ایران شدند.

ارتش رضاخانی طی چند ساعت از هم فرو پاشید و شهر به شهر، ایران اشغال شد. نیروهای شوروی از شمال آمدند و نیروهای انگلیس از جنوب و در قزوین به هم رسیدند. بعد هم عزم تهران کردند. ۲۵ شهریور رضاخان بالاخره طرح «محمدعلی فروغی»، نخست‌وزیر وقت را پذیرفت؛ انگلیسی‌ها موافقت کرده بودند که رضاخان برود و از سلطنت پسرش حمایت کنند. فروغی از ارتباطاتش استفاده کرد و شد آخرین نخست‌وزیر پهلوی اول و اولین نخست‌وزیر پهلوی دوم. رضاخان هم باروبندیل را جمع کرد و همراه خانواده‌اش راهی یک جای دیگر دنیا شد.

استفای رضا شاه

متن استعفای رضاخان را در واقع «فروغی» نوشته بود و معروف است که از شدت اضطراب آن را نخوانده امضاءکرد

سفر به یک جای دیگر دنیا!

بخش عمده ثروت رضاخان هنگام ترک ایران در ایران جا ماند؛ بیش از یک و نیم میلیون هکتار زمین شامل اراضی کشاورزی، باغات، مراتع، جنگل‌ها و شکارگاه‌ها که بیش از ۲ هزار روستا را هم در برمی‌گرفت. این‌طوری رضاخان شده بود ثروتمندترین مرد آسیا در آن دوران. بخش عمده این اراضی نیز با قیمت ناچیز و در واقع مفت خریداری‌شده یا به‌زور تصاحب‌ شده بود. زمین‌ها ماند و رضاخان رفت. خودش گمان می‌کرد به یک جای دیگر دنیا می‌رود؛ به هر جا که بخواهد. گویا قصد داشته برود آرژانتین یا شیلی.

با ۱۱ نفر از اعضای خانواده سلطنتی یعنی همه به‌جز محمدرضا با اتومبیل عازم اصفهان شد و بعد یزد و کرمان و بندرعباس. با چه زحمت و حقارتی راه پیمودند و بالاخره از بندرعباس سوار کشتی انگلیسی شدند و رفتند هند. می‌خواستند پیاده شوند و مدتی در هند بمانند، ولی انگلیسی‌ها خبر دادند که نمی‌توانند از کشتی پیاده شوند و باید بروند جزیره موریس در جنوب شرقی قاره آفریقا!

مدتی همان‌جا ماندند و چند ماه بعد رضاخان با تلاش پسرش به ژوهانسبورگ در کشور آفریقای جنوبی منتقل شد و در سال ۱۳۲۳ همان‌جا مُرد. او هم مثل ۲ شاه پیشین قاجار نتوانست در ایران بمیرد؛ بعدها پسرش هم نتوانست.

 

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=15560

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند