بادکنک آرایی

کسب و کار میلیونی جذاب برای شغل دوم / با بادکنک آرایی پول پارو کنید

09:006185۰

تاریخ انتشار:

بادکنک آرایی و بادکنک فروشی شاید کار ساده‌ای به نظر برسد که هر کسی ممکن است از عهده‌ی آن بربیاید، اما افرادی هستند که این کار را به شکل کاملا تخصصی دنبال می‌کنند، دوره‌های به خصوصی را می‌گذرانند و بادکنک‌ها را شکل می‌دهند. برای مثال یک دسته گل رز درست می‌کنند و رو به روی‌تان می‌گذارنند. این افراد تخصص بادکنک آرایی دارند و این شی پلاستیکی را با استفاده از هنرشان به هر شمایلی که دوست داشته باشید در می‌آورند. شغل‌شان بسیار بی دردسرتر از حرفه‌های دیگر است. برای وارد شدن به این حیطه فقط کافی است روابط عمومی خوبی داشته باشید و بتوانند در مورد کارهایی که انجام می‌دهید با افراد مختلف، ارگان‌ها و سازمان‌های بزرگ صحبت کنید. بعد از آن وارد فاز سوددهی می‌شوید و می‌توانید از یک شغل رنگی و شاد پول دربیاورید.

بادکنک آرایی
از اکراین تا ایران با بادکنک‌های رنگی

خیلی از ما بادکنک‌ها را فقط در اسباب بازی فروشی‌ها و بساط دست فروش‌ها می‌بینیم. اما آدم‌هایی شبیه«علی محمدخانی» از راه فروش بادکنک و تزیین مکان‌های مختلف با آن‌ها پول در می‌آورند. این شغل یک جورهایی تجارت رنگارنگی محسوب می‌شود که یک فارغ التحصیل رشته‌ی حقوق آن را به ایران آورده و در حال ترویج آن است:«از وقتی لیسانسم را گرفتم دنبال این بودم که یک شغل متفاوت و جدید راه بیندازم، همان زمان با بادکنک‌ها آشنا شدم. فهمیدم با این اشیا رنگارنگ، که همه‌ی ما آن‌ها را سرچهار راه‌ها و در بساط دست فروش‌ها دیده‌ایم، هم می‌شود تجارت کرد فقط کافی است راهش را پیدا کنم.
بعد از کمی تحقیق متوجه شدم در کشور اکراین دوره‌های جالبی تحت عنوان بادکنک آرایی برای علاقه‌مندان برگزار می‌شود. بنابراین به اکراین سفر کردم و در این کلاس‌ها، آموزش‌های جالب و هیجان‌انگیزی یاد گرفتم. کلاس‌هایی که از سیر تا پیاز بادکنک آرایی را به من آموخت و در نهایت یادم داد تا از سلیقه و خلاقیت خودم هم کمک بگیرم تا بتوانم یک محصول متفاوت را به بازار عرضه کنم.»

بادکنک آرایی
کلاس‌های آموزشی بادکنک آرایی

ساخت دکور با بادکنک از آن کارهای تازه و خلاقانه است که این روزها کمتر کسی با آن آشنایی دارد. برای اینکه دست به این کسب و کار بزنید باید شبیه آقای محمدخانی دوره¬های مخصوص و کوتاهی را بگذرانید اما دیگر لازم نیست شما به اکراین سفر کنید. علی محمدخانی به شما آموزش می¬دهد چه بادکنکی بخرید، چگونه بادکنک‌ها را شکل دهید و در آخر چطور نتیجه‌ی کارتان را بفروشید:« پول در آوردن از راه شکل دادن بادکنک‌های رنگی به دو صورت انجام می‌شود، ساخت دکور با بادکنک‌های لاستیکی و یا شکل دادن به بادکنک‌های ماری.
هر دوی این‌ها نیاز به آموزش دارد که خودم شخصا در کلاس‌های نیمه خصوصی این کار را آموزش می‌دهم. هنرجوها ظرف سه روز می‌توانند از زیر و بم بادکنک آرایی سر در بیاورند و در کنار آن، کارهای مکمل بادکنک‌آرایی، مانند گل درست کردن با بادکنک‌های کوچک و گذاشتن کادو یا وسایل تزیینی زیبا درون بادکنک‌های بزرگ هم آموزش داده می‌شود. هزینه‌ی این کلاس‌ها یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.» شاید این مبلغ برای یاد گرفتن کار با بادکنک‌ها زیاد به نظر برسد اما در ادامه علی محمدخانی به شما یاد می‌دهد ظرف مدت کوتاهی این رقم را به جیب‌تان برگردانید و مهم‌تر این‌که خودتان هم از راه آموزش این هنر پول در بیاورید.

بادکنک آرایی
چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

طی هفت ساعت می‌توانید بادکنک‌آرا شوید و پس از آن باید دنبال وسایل و تجهیزات باشید. راستش را بخواهید در این مرحله شاید لازم باشد خودتان وسایلی اختراع کنید و دست به ابتکار بزنید:«زمانی که وارد این شغل شدم، فهمیدم تعدادی از لوازم و وسایلی که نیاز دارم در بازار موجود نیستند برای همین خودم دست به ابتکار زدم و وسایل مورد نیازم را ساختم. حالا هم به کسانی که می‌خواهند این کار را شروع کنند و آموزش‌های لازم را از قبل دیدند یک نمونه از آن‌ها را می‌فروشم. اگر بلد باشید خودتان این دستگاه‌ها را درست کنید از راه فروختن آن می توانید پول خوبی به دست آورید.
اصلی‌ترین وسیله‌ای که شما برای این کار نیاز دارید بادکنک است در این قسمت باید بگویم بادکنک‌های چینی به درد نمی‌خورند و کارتان را خراب می‌کنند از طرفی این بادکنک‌ها پودرهایی دارند که اگر وارد ریه شوند مسمومیت ایجاد می‌کنند.
بهترین انواع بادکنکی که شما می‌توانید به آن اعتماد کنید ترک، تایلندی یا مکزیکی است و آن‌ها را می‌توانید با کمی جست و جو در بازارهای بزرگ پیدا کنید. بعد از تهیه‌ی بادکنک‌ها برای این‌که بتوانید آن‌ها را شکل بدهید به الگو و خلاقیت نیاز دارید.

اولین قدم برای شروع کار، باد کردن بادکنک‌هاست که باید توسط پمپ برقی آن را انجام بدهید. این پمپ‌ها آن‌قدر پیشرفته هستند که بادکنک‌هایی با شکل و اندازه  یکسان تحویل شما می‌دهند‌. بادکنک‌آرایی شبیه بافتن فرش است قبل از این‌که کار روی دیوار و یا سطوح مختلف پیاده شود ما الگوی اولیه‌ی کارمان را نقاشی می‌کنیم. گاهی در محلی برای این‌که بادکنک‌ها را در هوا نگه داریم مجبوری می‌شویم ستون بزنیم و از لوله‌ها و پایه‌های مختلف در اشکال گوناگون استفاده کنیم، به این کار اسکلت‌بندی هم می‌گویند.
پس از آن سراغ وسایل اندازه‌گیری می‌رویم که کار را برای ما راحت‌تر و منظم‌تر می‌کند تا در قسمت‌های مورد نظر بادکنک‌ کمتر یا بیشتری استفاده نکنید و نظم را بر هم نزنید. بدون این تجهیزات کاری از پیش نمی‌رود و هر کسی که می‌خواهد این کار را شروع کند باید این تجهیزات را داشته باشد.»
لوازمی که از آن نام بردیم تنها برای آن‌هایی است که مبتدی هستند و قرار است کار را تازه شروع کنند. اگر بخواهید در این حرفه پیشرفت کنید باید وسایل دیگری مانند دستگاه قرار دادن کادو در بادکنک و دستگاهی که بادکنک‌های هلیومی را باد می‌کند نیز داشته باشید.

چقدر سرمایه نیاز است؟

برای کار با بادکنک‌های رنگی باید مقداری پس‌انداز داشته باشید. گرچه برای این کار به مغازه، مجوز یا ثبت شرکت نیازی ندارید اما باید برای داشتن ۱۰۰ عدد بادکنک مرغوب ۱۰۰ هزار تومان کنار بگذارید و پمپ برقی با کیفیت را هم به قیمت ۵۰۰ هزار تومان تهیه کنید. هزینه‌ی دستگاه‌های متفرقه هم دو میلیون تومان می‌شود. با این حساب در کار با بادکنک حداقل سه میلیون تومان پول نقد نیاز است.

از خوشحالی آدمها پول دربیاورید

اگر می‌خواهید در این کار موفق شوید باید از بادکنک‌های هلیومی هم استفاده کنید، این روزها این نوع بادکنک‌ها حسابی روی بورس هستند و مشتریانی که به شما مراجعه می‌کنند حتما تعدادی از آن‌ها سفارش خواهند داد که اتفاق سود خوبی هم دارد.
هزینه‌های اولیه‌ی شما از آموزش گرفته تا لوازم اولیه، ممکن است کمی زیاد باشد اما علی محمد خانی می‌گوید بعد از دو یا سه پروژه تمام هزینه‌های از دست رفته جبران می‌شود و در نهایت به سود خواهید رسید:« به آدم-هایی که قصد ورود به کار تزیینات بادکنکی را دارند باید بگویم دستمزدهایشان متری حساب می‌شود که می‌تواند سود خوبی داشته باشد. از طرفی در آمد در این شغل به ساده و یا طرح‌دار بودن کارها بستگی دارد. در حالتی که بخواهید یک متر را با بادکنک‌های ساده تزیین کنید ۲۵ هزار تومان و در صورتی که بادکنک‌ها شکل‌دار و طرح‌دار باشند متری ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان به دست خواهید آورد. در حالت کلی از یک مهمانی و یا تولد مفصل می‌توانید یک میلیون تومان در بیاورید‌.

تبلیغ در شبکه‌های مجازی

برای این‌که در شغل طراحی و تزیینات بادکنک پا بگیرید و مشتری‌های خودتان را داشته باشید به تبلیغات نیاز دارید. هر چه زیباتر و جذاب‌تر کار کنید بی‌دغدغه‌تر هم پول در می‌آورید به شرطی که بدانید کجاها باید کارهای‌تان را در معرض دید عموم قرار بدهید:«تبلیغات و یا بازاریابی یک اصل مهم در این حرفه است. چون افراد زیادی اطلاع ندارند برای تزیینات جشن‌های به خصوصیشان، می‌توانند روی خلاقیت شما حساب کنند.
هر چه تبلیغات‌تان در این کار بیشتر باشد در آمد ماهیانه‎تان هم زیادتر می‌شود. راه‌های زیادی هم برای تبلیغات وجود دارد، من تقریبا تمام آن‌ها را امتحان کردم. مثلا کاتالوگ‌های رنگی طراحی کردم و در خیابان‌ها و جلوی درب منازل و تالارهای پذیرایی توزیع کردم یا در شبکه‌های اجتماعی کارهایم را ارائه دادم تا مردم آن‌ها را ببینند.
اما باید بگویم این روزها هیچ تبلیغاتی به اندازه‌ی تبلیغ در اینستاگرام و تلگرام جواب نمی‌دهد. از طریق این دو نرم افزار کار شما به سرعت پخش میشود و مردم می‌توانند از طریق همین فضا کارهای مورد نظرشان را سفارش بدهند.»

تک و تنها کار کنید

جالب است بدانید در کاری که تا این‌جا خوب توصیفش کردیم شما خودتان هستید و خودتان. نیازی نیست یک گروه تشکیل دهید و سودتان را بین افراد مختلف تقسیم کنید. تمام کارهایی که گفته شد را می‌توانید خودتان به تنهایی انجام بدهید. در این صورت تمام در آمد این کار به خودتان اختصاص داده می‌شود:« این شغل کاملا تک نفره است و به نظرم برای آدم¬هایی مناسب‌تر است که همیشه با کار کردن در گروه مشکل دارند. البته حرفم به این معنا نیست که نمی‌توانید اشخاص دیگر را هم دخالت دهید، اگر از یکی، دو نفر کمک بگیرید کار بهتری تحویل می‌دهید. اضافه شدن افراد فقط در زمان شما تاثیر می‌گذارند و ممکن است تزیین یک سالن بزرگ برای شما به جای دو ساعت، فقط نیم ساعت طول بکشد.»
اگر می‌خواهید بادکنک آرا شوید حتما به مشتری‌های ارگانی و سازمانی فکر کنید. جشن‌های کوچک سود زیادی به شما نمی‌دهند.

کاری برای همه

درست کردن اشکال عجیب و هیجان انگیز با بادکنک‌های رنگارنگ و چیدن آن‌ها در مکانی که قرار است عده‌ای در آن خوشحال باشند یک شغل عمومی است. یعنی هر کسی با هر سطح تحصیلاتی می‌تواند وارد این کسب و کار شود، فقط سلیقه و خلاقیت یادتان نرود. مشتری‌های این کار هم عامه مردم هستند که دوست دارند این تزئینات رنگی را به زیبایی جشن‌های‌شان اضافه کنند:« مشتری‌های ما عامه‌ی مردم هستند. بیشتر آدم‌ها با دیدن عکس‌های تبلیغاتی رغبت پیدا می‌کنند تا در جشن‌هایشان این طرح‌ها را استفاده کنند. اما موضوع این‌جاست که اگر فقط برای جشن‌های کوچک، عروسی‌ها و یا مراسم‌های خانگی کار کنید زیاد سود نمی‌برید. برای پول در آوردن باید بگردید و مراسم‌های خاص را شناسایی کنید. مثلا افتتاحیه یک پاساژ یا فروشگاه زنجیره‌ای، مراسم‌هایی که شهرداری تهران به مناسبت اعیاد مذهبی برگزار می‌کند و حتی جاهایی که از هنرمندان و افراد مشهور دعوت می‌شود. دربین مشتری‌ها کار با شهرداری بیشتر از همه بازدهی دارد. به این ترتیب بادکنک آرایی برای ارگان‌های مختلف به شما این امکان را می‌دهد تا هم شناخته شوید و هم سود کنید.»

منبع:

گلسا سادات بحری در همشهری سرنخ

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=9168

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند