کاهش ارزش دلار تا اواسط سال 2021

کاهش ارزش دلار تا اواسط سال ۲۰۲۱

01:5142۰

بر اساس پیش‌بینی کارشناسان، به احتمال زیاد حداقل تا ۶ ماه آینده شاهد تداوم روند کاهشی ارزش دلار در بازار جهانی خواهیم بود.

نظرسنجی از  چندین کارشناس حوزه ارز نشان می‌دهد که آنها انتظار دارند که حداقل برای ۶ ماه آینده شاهد تداوم روند نزولی ارزش دلار در بازار جهانی باشیم.

دلیل کاهش اقبال از دلار رفتن سرمایه‌گذاران ارزی به سمت دارایی‌های با ریسک بیشتر است. با توجه به رشد بازارهای بورس در ماه نوامبر ارزش دلار که همواره به عنوان یک دارایی نسبت ایمن شناخته می‌شود و در زمان بحران سرمایه‌گذاران به سمت آن می‌روند حدود ۳ درصد کاهش یافت و به طور کلی از ابتدای سال جاری ۶ درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

دلار هم اکنون در حال تجربه کردن بدترین عملکرد سالانه از سال ۲۰۱۷ تاکنون است. علیرغم آنکه تا امروز حدود ۱۴ میلیون نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شده و صدها هزار نفر نیز در این کشور جان خود را به خاطر کرونا از دست داده‌اند، امیدها به اجرای یک بسته کمکی اقتصادی دیگر و توزیع هر چه زودتر واکسن کرونا، بورس‌های بین المللی را مثبت کرده و باعث شده تا این انتظار به وجود آید که در میان مدت شاهد کاهش ارزش دلار در بازار جهانی باشیم.

انتظار می‌رود، بانک مرکزی آمریکا هم به زودی در باره سیاست خود در تداوم خرید اوراق در راستای حمایت از اقتصاد این کشور که احتمال به ضرر دلار تمام خواهد شد، جزئیات بیشتری را ارائه دهد.

دو سوم کارشناسان حاضر در این نظرسنجی گفته‌اند که پیش بینی می‌کنند حداقل تا اواسط سال ۲۰۲۱ روند کاهش ارزش دلار ادامه یابد.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=18619