پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز ۱۴ دی ماه

04:2526۰

بورس تهران در جریان معاملاتی روز گذشته شاهد تعادل بین خریداران و فروشندگان بود. پیش‌بینی بورس امروز از نگاه کارشناسان، بر شرایط معاملاتی متعادل با قدرت برتر نسبی خریداران استوار است.

 با عقب‌نشینی نسبی دلار، از قدرت خریداران بازار سهام کمی کاسته شده‌ است. از سوی دیگر به نظر می‌رسد هیجان منفی ناشی از سیاست‌های رئیس جدید بانک مرکزی کاهش یافته و در مقابل، با انتشار جزئیات لایحه بودجه و افزایش هرچند کم نرخ تسعیر ارز، تعادل میان خریداران و فروشندگان برقرار شده است.

در پایان جریان معاملات روز گذشته، نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت اندک ۰٫۱۲ درصدی، هزار و ۹۱۰ واحد کاهش یافت و در ارتفاع یک میلیون و ۵۹۱ هزار و ۳۷۳ واحدی قرار گرفت.

در آن سوی بازار جایی که شاخص کل هم‌وزن نماینده یکسان تمام نماد‌های فعال معاملاتی بازار است بر خلاف همتای خود عمل کرد و در جهت سبز بازار سرمایه گام برداشت.

در پایان جریان دادوستدهای ویروز، شاخص کل هم‌وزن ۰٫۴۸ درصد رشد کرد. این رشد موجب افزایش دو هزار و ۲۸۱ واحدی ارتفاع این شاخص شد و آن را در محدوده ۴۷۵ هزار و ۴۱۷ واحدی قرار داد.

اعداد و ارقام بازار نشان از چه دارد؟

نکته مثبت بازار دیروز افزایش نسبی شاخص ارزش معاملات بود. ارزش معاملات خرد سه‌شنبه (سهام + حق تقدم‌ها) در محدوده ۸ هزار و ۶۰۳ میلیارد تومانی قرار گرفت تا ۲۳ درصد نسبت به ارزش معاملات روز گذشته خود افزایش یابد.

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه این افراد از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه، خبر از خروج ۲۴۲ میلیارد تومان پول از بورس در روز گذشته می‌دهد.

نقشه بورس تهران دیروز با حضور ۲۷۲ نماد سبز و ۳۵۶ نماد منفی نمایان‌گر تعادل میان قدرت خریداران و فروشندگان در بازار بود. ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز سه‌شنبه معادل ۲۶۱ میلیارد دلار شد.

امروز چند سیگنال برای سهامداران وجود دارد و پیش بینی بورس در روز جاری از نگاه کارشناسان شرایط معاملاتی متعادل میان عرضه و تقاضا است.

واگذاری سرخابی‌ها در دستور کار قرار گرفت

حسین قربانزاده رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: در جلسه هیات عالی واگذاری، شرایط واگذاری ۵۱ درصد سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به صورت یکجا و یا سه بلوک ۱۷ درصدی همزمان به تشخیص سازمان خصوصی‌سازی مصوب شد.
تعیین تکلیف شرایط واگذاری ۵۱ درصدی سهام این دو باشگاه می‌تواند تاثیر مثبت اما اندکی بر شرایط معاملاتی‌ این دو نماد داشته باشد.
ارزش‌گذاری ابهام‌آمیز دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پیش از عرضه در بورس، علت اصلی سقوط پی‌‎درپی قیمت تابلو این دو نماد است.
آن زمان، ارزش استقلال و پرسپولیس به ترتیب دو هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان و سه هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان اعلام شده بود. محاسبه این اعداد با نرخ دلار ۳۹ هزار تومانی حاکی از آن است که ارزش استقلال ۷۱ میلیون و ۲۸۲ هزار دلار و پرسپولیس ۸۲ میلیون و ۳۰۷ هزار دلار در زمان عرضه بوده است.

نکته عجیب، مقایسه این اعداد با ارزش بازار تیم‌های اروپایی است؛ به طوری که ارزش این دو باشگاه ایرانی که حتی استادیوم اختصاصی ندارند در زمان عرضه در بورس از باشگاه‌های حرفه‌ای مانند لاتزیو، اسپورتینگ لیسبون، براگا و پورتو بیشتر بوده است!

عرضه‌های ایران‌خودرو در بورس کالا افزایش می‌یابد؟

گروه صنعتی ایران‌خودرو در راستای پاسخ به نیاز بازار، نسبت به افزایش عرضه خودرو‌ها در بورس کالا اقدام کرده‌ است و به زودی در هر هفته بیش از ۱۰ هزار دستگاه از محصولات این شرکت در بورس کالا عرضه می‌شود.

عرضه خودرو در بورس کالا علاوه بر تاثیری که روی تعادل قیمت در این حوزه دارد، موجب انتقال سود از جیب دلالان بازار خودرو به تولیدکننده و به تبع سهامداران خواهد شد.

مذاکرات برجام هنوز زنده است؟

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران: هیچ گسستی در مسیر مذاکرات به وجود نیامده و پیوستگی مذاکرات حفظ شده است. باقری معتقد است که ایران همچنان بر مواضع منطقی خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها تاکید داشته و منطق ایران پذیرفته شده است.

مذاکرات برجام همواره تاثیر مستقیمی بر شرایط معاملات بورس تهران داشته‌ است. گفته‌های طرف ایرانی در حالی‌ است که به نظر نمی رسد موضع طرف اروپایی مذاکرات، در همین راستا قرار داشته باشد. در هر صورت فعالان بازار سرمایه باید به دقت روند مذاکرات برجام را دنبال کنند.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=27412

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند