پذیره‌نویسی ۲ صندوق جدید در بورس

عدم همراهی حقوقی ها در خرید و فروش بازار سهام

03:00358۰

تاریخ انتشار:

صعود موقت صبح دیروز (یکشنبه) شاخص بورس نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی دیروز نشان از عدم همراهی حقوقی‌ها دارد.

شاخص بورس تهران صبح دیروز با رشد ۱۹۰۰ واحدی همراه بود در حالی که شاخص هم‌وزن کاهشی به همین میزان را نشان می‌داد. نمادهای شاخص ساز  فارس، کگهر و وبملت بودند که بازار روی شاخ این سه نماد حرکت می‌کرد.

 شایعه‌ بازگشایی نماد پالایشی یکی از استرس‌های بازار دیروز پیش از بازگشایی بود که سعید محمدعلیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس آن را تکذیب کرد و گفت: بازگشایی نمادهای پالایشی، شستا و خودرو دیروز انجام نخواهد شد. این تکذیب از منظر گروهی نفس راحت برای سهامداران بود اما از منظر گروهی دیگر استرس در بورس را بالا برد زیرا نشان می‌داد بازارساز هنوز از پایداری بورس اطمینان ندارد.

دو دمای متفاوت در بازار سهام

در صبح دیروز و تا ساعت ۱۰ و نیم صبح نماد فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس) با رشد ۲.۴ درصد، کگل (شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر) با رشد ۴.۹۸ درصد و وبملت (بانک ملت) با رشد ۳.۱۶ درصدی توانستند شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار تهران را سبز کنند در حالی که شاخص کل هم‌وزن قرمز رنگ بود تا این زمان دقیقا بازار دو دمای متفاوت از خود به نمایش گذاشته بود.

همچنین گروه بانکی با بهبود تقاضا مواجه بود و حجم معاملات این گروه افزایش داشت.اما هر چه از روز گذشت بورس به سمت دما و رنگ یکسانی رفت. شاخص کل پیش روی ابتدای صبح را پس داد و سنگر به سنگر عقب نشست. به طوری که در پایان معاملات دیروز شاخص کل رقم کاهش پنج هزار و پانصد واحدی را نشان داد. صعود موقت صبح دیروز نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی دیروز نشان از عدم همراهی حقوقی‌ها دارد.

تغییر کانال رخ نداد چون…

قبل از بازگشایی بازار بسیاری امیدوار بودند که روز گذشته بورس، دیروز هم تکرار شود، شاخص بورس تهران روز گذشته پس از چند روز ریزش، صعودی شد و برای نخستین بار پس از هفت روز کاری شاهد ورود پول حقیقی‌ها بود. دیروز صبح برای شکستن سطح مقاومتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار برخی سهامداران در وضعیت آماده باش بودند و توقع داشتند صعود بورس دیروز نیز رخ دهد اما شاخص رمقی برای تغییر کانال نداشت و به رقم یک میلیون و پانصد و هفتاد و هشت هزار رسید. ارزش معاملات دیروز نیز ۱۰هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با دیروز رشد داشت.

خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی

صعود کم‌رمق صبح دیروز شاخص، نشان از خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی نسبت به سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بورس داشت. اظهارات سیاست‌گذاران بازار در هفته قبل انتظار مشارکت حقوقی‌ها و بهبود تقاضا در بازار سهام را ایجاد کرده بود، اما این خوش بینی نتوانست در بازار دوام داشته باشد برخی می‌گویند وضعیت بلاتکلیف برخی نمادها، عرضه حقوقی‌ها در صف فروش برای تعدای از سهم‌ها و.. بر حجم صف فروش‌ها اضافه کرد.

در پایان با وجود اینکه نماد گل گهر، فولاد و فارس در کنار بانک ملت مثبت ماند اما مجموعه بازار رنگ بورس را قرمز کرد و سبزی ابتدای روز جای خود را به این رنگ داد..در پایان روز خروج پول از بازار سهام۸۳۸ میلیارد تومان برآورد شد تا مجموع پول‌های خارج شده از ۲۰ مرداد به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=15382

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند