رشد 7 درصدی تورم در مهرماه

رشد ۷ درصدی تورم در مهرماه

01:4140۰

 تورم مهرماه با جهش ۷ واحد درصدی از نرخ ۳۴٫۴ درصدی نقطه‌ای مهر ۹۸ به ۴۱٫۴ درصد رسید. این در حالی است که روند کاهش نرخ در ماه‌های قبل امیدها را برای تعدیل قیمت کالا و خدمات افزایش داده بود.

همچنین نرخ تورم ماهانه که افزایش قیمت را به وضوح نشان می‌دهد در مهرماه به ۷ درصد رسید یعنی نسبت به شهریور ماه (۳٫۶ درصد) ۳٫۴ درصد بیشتر شده است.

بر اساس جدول شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مهرماه سال ۹۹ وضعیت رشد قیمت ها نسبت به ماه قبل و نسبت به مدت مشابه سال قبل و میانگین دوازده ماه مشخص شده است.

در شاخص خوراکی ها و آشامیدنی ها نسبت به شهری و ۵.۷ درصد افزایش قیمت نمایان است. در زیر گروه این شاخص روغن و چربی ها ۱۶.۲ درصد، شیر، پنیر، تخم‌مرغ ۷.۷ درصد، سبزی و حبوبات ۷.۶ درصد و چای، نوشابه و آب میوه ۷.۲ درصد بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند.

همچنین در شاخص غیر خوراکی ها، شاخص حمل و نقل ۱۷ درصد، زیرگروه آب برق سوخت ۱۲.۸ درصد و همچنین خدمات و نگهداری ۸.۵ درصد و مبلمان و لوازم خانگی ۸.۲ درصد بیشترین رشد قیمت را داشته‌اند. کمترین افزایش ماهانه مربوط به میوه و خشکبار با ۲.۳ درصد، شکر مربا عسل شکلات و شیرینی ۳.۴ درصد و گوشت قرمز و ماکیان ۳.۶ درصد است.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=17470

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند