آینده مبهم بازار سرمایه

خداحافظی بورس با سودهای فانتزی؟ / روزهای پرضرر در راه است؟

03:001820۹

بورس تهران گرچه روز گذشته روز مثبتی را ثبت کرد، اما روندش چندان مطابق میل سهامداران نبود.

بازار سرمایه دیروز در ساعت اول معاملات بیش از ۳۰ هزار واحد رشد کرد، اما در ادامه این رشد کم و کمرنگ‌تر شد. برخی از معامله‌گران انتظار داشتند پس از روزهای به شدت ریزشی ابتدای هفته و حمایت از بورس در مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزارواحد، اصلاح پایان یابد و بورس به تنظیمات اولیه بازگردد، یعنی رشدهای شارپی. اما چنین اتفاقی رخ نداد.

وضعیت سرمایه شما در این چند روز در بورس چگونه بوده است؟ سود و زیان معاملات خود و تجربه این چند روز را در پایین همین پست با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید

انتظار بورسی از دولت

برای بسیاری این انتظار بوجود آمده که دولت همواره از بورس حمایت می‌کند و به هر قیمتی، بورس را سبزپوش نگه می‌دارد. همین انتظار هم احتمالا باعث ورود افراد بسیاری به بورس شده است. اما شاید دولتمردان نیز از این انتظار غلطی که بوجود آورده‌اند، عقب‌نشینی کنند. البته از نظر برخی کارشناسان، دولت به قدری در مورد بازار سرمایه زیاده‌روی کرده که اکنون برای هر عقب‌نشینی دیر شده است.

دیروز شاخص بورس حتی رشد ۳۰ هزار واحدی را هم پس داد و متعادل شد، بورسی که در کمتر از ۵ ماه ۳۰۰ درصد سود را عاید سهامداران کرده بود. برخی از تحلیلگران مالی معتقدند که اکنون، راه جدایی بسیاری ‌از سهم‌ها از یکدیگر خواهد بود.

دیگر نمی‌توان به صورت تصادفی یک سهم را انتخاب کرد و از آن انتظار بازدهی بالا داشت. تنها سهامی در بازار رشد خواهند کرد که از نظر بنیادی، حرفی برای گفتن دارند. به همین دلیل، نمی‌توان چندان انتظار رشدهای شارپی در بازار را داشت. چرا که دیگر تمامی سهم‌ها، به صورت گله‌ای رشد نخواهند کرد. البته برخی از معامله‌گران معتقدند که اگر اتفاقات اقتصادی و سیاسی منجر به افزایش نرخ ارز شود، در این حالت بازار سهام بار دیگر سوخت لازم برای پرواز را خواهد یافت.

وضعیت بازار امروز

برخی از تحلیلگران بر این باروند که امروز در بسیاری از سهام، دلیلی برای فروش وجود ندارد، چرا که به اندازه کافی اصلاح کرده‌اند. در مقابل باید توجه داشت که بازار به سهامداران، به خصوص تازه واردان نشان داد که دیگر چک سفید امضا نیست.

از نظر کارشناسان، همین اثر می‌تواند همچنان برخی از سهامداران را مجاب کند که فعلا از بازار خارج شوند. ضمن اینکه هنوز بسیاری از معامله‌گران در سود خوبی به سر می‌برند و این مسئله می‌تواند در رفتار معامله‌گران اثر گذار باشد، چرا که اکنون خروج آنها ضرری متوجه آنها نخواهد کرد و حتی می‌تواند عایدی مناسبی را نصیب آنها کند.

گروهی از معامله‌گران بر این نکته تاکید می‌کنند که رفتار هیجانی و احساسی سهامداران، موجب صف‌های فروش در روزهای اخیر بوده و دانش ناکافی آنها، این جو منفی را سبب شده است. در نتیجه اگر سهامداران تازه‌وارد از رفتار هیجانی دست کشند، بازار روی خوشی به آنها نشان خواهد داد. اما پیش از این، بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که رشدهای شارپی را هم همین افراد و همین احساسات بوجود آورده است، چرا که استراژی بسیاری از تازه‌واردان، تنها خرید سهامی بود که صف‌های خرید چند روزه را تجربه کرده‌ بودند.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=13954

9 Comments

 1. ابراهیم فتوت
  10
  1

  همه چیز از گشایش اقتصادی شروع شد…

 1. رضا ابتکار
  3
  1

  این بازار دستکاری شده است …

 1. محسن
  5
  1

  بورس شده جنگ بین حقوقی ها و دولت

 1. به دنبال عدالت
  4
  1

  کشوری که کارخانه دار و بازاری اش ورشکسته شدن و بورس باز ۱۸ ساله اش سود میلیونی می کرد یه جای کارش خراب بود دیگه نه؟ بیاید واقع بین باشیم

 1. کشاورزی

  ۴۵ درصد ضرر …. انگار این پول ها از سر راه آمده بودند

 1. مصطفی

  آقای روحانی کجاست که تاکید می کرد سرمایه هایتان را وارد بورس کنید

 1. سادات
  5
  2

  این فروش ها و صف های سنگین فروش عادی نیست … لعنت خدا بر کسایی که سرمایه مردم رو بازیچه سود خودشون قرار دادن

 1. محمود

  باسلام لطفاً پیگیری کنید کارگران بدبختی که به تشویق روحانی سرمایه اندکی که برای رهن خونه بود و به امید بیشتر شدن آوردیم توبورس والان نصفش وازدست دادیم باید چه خاکی توسرمون بگیریم کی جوابگوی ماهاست

 1. محمد

  کی گفته سهامداران در این پنج ماه سیصد درصد سود کرده اند که اینقدر شانتاژ میکنید.سودهای سیصد درصدی به تعداد انگشتهای دست نمیرسد.بیخودی سعی در لوس کردن ضرر مردم نکنید.همین حالا و طی دوهفنه گذشته ملت بیش از چهل درصد ضرر کرده ان.همه هم که شش ماه در بورس نبوده اند خیلی ها تازه واردن.لطفا اینقدر مردم را نکوبید.خجالت داره.

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند