عملکرد دولت روحانی و رئیسی

بررسی عملکرد دولت روحانی و رئیسی

02:0033۰

عملکرد دولت روحانی و رئیسی در زمینه تورم نقطه به نقطه و رشد پایه پولی بیشترین تفاوت را با یکدیگر دارد و اعداد اعلام شده نوع مدیریت در این دولت‌ها را نشان می‌دهد.

بر اساس آماری که از مقایسه دولت روحانی و دولت سیزدهم ارائه شده است، تورم نقطه به نقطه در ۱۶ ماه ابتدایی نشان دهنده افزایش ۳۴ درصدی است.

بر اساس مقایسه عملکرد یک ساله روحانی و رئیسی رشد اقتصادی در یک‌سال دولت روحانی ۳.۸ و رشد اقتصادی در یک‌سال دولت رئیسی به ۲.۵ رسیده است.

همچنین تورم نقطه به نقطه در ۱۶ ماه ابتدایی دولت روحانی بیانگر رشد ۱۴.۷ درصدی است ولی این میزان از تورم  تورم  در ۱۶ ماه ابتدایی دولت رئیسی ۴۸.۵ اعلام شده است.

رکوردشکنی دولت رئیسی

بررسی آمارهای تورم در ۷۵ سال گذشته نشان می‌دهد عملکرد دولت سیزدهم نسبت به دولت‌های قبلی رکوردشکنی داشته است و روند صعودی نرخ تورم و نوسانات ارز باعث شده است تا مشکلات اقتصادی مردم برای تهیه کالاهای اساسی هر روز سخت‌تر شود.

نرخ تورم ماهانه ایران در آذرماه ۱۴۰۱، ۴۸.۵٪ بوده است. این مقدار، تورم سال ۱۴۰۱ را به ۴۵٪ رسانده است. هنوز از تورمی که در نیمه دهه هفتاد رخ داد، بیشتر نیست، اما اگر به جای آخرین مقدار، متوسط چهار سال منتهی به سال جاری را در نظر بگیریم، خواهیم دید فشار تورمی که در حال حاضر تجربه می‌شود، در ۷۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
اگر تغییرات تورم را به تفکیک گروههای کالایی بررسی کنیم با مقادیر بی‌سابقه تورم در مواردی مانند روغن و چربی (۲۵۰%)، لبنیات و تخم مرغ (۸۴%) و نان (۷۴%) در اقلام خوراکی و همینطور مواردی مانند بهداشت و درمان (۵۲%)، مسکن (۴۲%) و آموزش (۳۲%) از خدمات عمومی و پایه مواجه می شویم.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=27426

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند