ایران دوباره عازم وین می‌شود

ایران دوباره عازم وین می‌شود

03:0014۰

وزیر امور خارجه گفت که به منظور شروع گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده هیأتی از ایران به وین اعزام خواهد شد و دقایقی دیگر هم با بورل تلفنی گفت‌وگو می‌کند.

وزیر امور خارجه گفت که به منظور شروع گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده هیأتی از ایران به وین اعزام خواهد شد و دقایقی دیگر هم با بورل تلفنی گفت‌وگو می‌کند.

به نقل از انتخاب، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (چهارشنبه) ۱۱ آبان ماه در تهران میزبان «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه بود بعد از دیدار و گفت‌وگو در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

وی در ابتدا ضمن خیرمقدم به همتای سوری گفت: گفت‌وگوهای متنوعی را در خصوص پیگیری مناسبات دوجانبه به ویژه درباره همکاری‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری داشتیم. در مقایسه با یک سال گذشته حجم تبادل تجاری دو کشور افزایش قابل توجهی داشته است. رفت و آمد هیأت‌های تجاری و اقتصادی در بخش خصوصی به صورت ویژه چشمگیر است.

امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در هماهنگی با کشور دوست و برادر سوریه از مواضع مشترکی برخوردار است. درباره چگونگی افزایش و روان سازی همکاری‌های تجاری و اقتصادی امروز مشورت‌های لازم را به عمل آوردیم.

وزیر خارجه ادامه داد: توافق داریم در آینده نزدیک کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را با حضور نخست وزیر سوریه و میزبانی مخبر معاون اول رئیس جمهور در تهران برگزار کنیم.

وی گفت: ما در خصوص شروع گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده هیأتی از ایران به وین اعزام خواهیم کرد. بین اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و رافائل گروسی مدیرکل آژانس اتفاق نظر وجود دارد و امیدواریم آژانس با تمرکز بر نگاه فنی براساس آنچه با هم در روزهای گذشته توافق کرده‌ایم نسبت به حل و فصل برخی از اتهامات مورد نظر آژانس و مطرح شده توسط آژانس علیه ایران بتوانیم از این مرحله از مسیر همکاری‌‌های فنی عبور کنیم. به موازات این اقدام در خصوص رسیدن به گام‌های نهایی توافق به رغم برخی اظهارات متناقض مقامات آمریکایی تبادل پیام‌ها ادامه دارد و نسبت به باز تنظیم جدول زمانبندی در چارچوب گفت‌وگوهای وین تبادل پیام‌ها از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا جریان دارد.

وزیر خارجه گفت: تا دقایقی دیگر با بورل تماس خواهم داشت و درباره آخرین هماهنگی‌ها گفت‌وگو خواهم داشت.

امیرعبداللهیان افزوود: در نشست امروز راهکارهای مختلف برای تشویق صاحبان صنایع و تجار دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. تمامی گفت‌وگوها و توافقات و برنامه‌ها ناظر بر این است با توجه به ظرفیت‌های دو کشور بتوانیم بخش خصوصی و بخش دولتی را در حوزه‌های تجاری و اقتصادی بیش از گذشته تشویق کنیم بتوانیم در راستای بی اثر کردن تحریم‌ها و استفاده از ظرفیت‌های موجود دو کشور در صحنه عمل بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم و دولت ملت ایران و سوریه از نتایج این توافقات سود ببرند.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=27031

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند