امروز و فردای نشست سران برای بورس

امروز و فردای نشست سران برای بورس

03:2830۰

همچنان اتفاقات پیرامون احیای برجام با گمانه زنی روبه روست. امریکا مدعی است مذاکرات را مثبت ارزیابی میکند اما همچنان معلوم نیست که قرار است توافقات با چه مکانیزمی از سوی دو طرف اعمال شود. نشست سران برای بورس روز دوشنبه است اما محمدرضا پورابراهیمی احتمال تعویق را مطرح کرد.

اخبار کلان ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید درباره احتمال مخالفت اسرائیل با بازگشت آمریکا به برجام در اظهار نظر عجیبی تاکید کرده، مخالفت اسرائیل نظر واشنگتن برای بازگشت به برجام را تغییر نمی‌دهد. در حال حاضر مذاکرات البته به شکل غیرمستقیم جریان دارد و یک ظرفیت دیپلماتیک به سمت توافق هسته‌ای است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم البته در گفت‌وگو با الجزیره گفته است: پیشنهادات دولت بایدن به ایران بر اساس پایبندی در مقابل پایبندی است. در همین حال جوزپ بورل، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: بحث‌های سازنده در وین ادامه دارد و پیشرفت نیز حاصل شده است. با این حال کار دقیق‌تری لازم است. این یک کار، هدف و فرایند بسیار دشوار است اما همه خواهان یک هدف هستیم.

همسو با اظهارنظرهای رسمی، پرس تی وی در گزارشی از یک منبع آگاه نزدیک به هیئت مذاکره کننده ایرانی مدعی شده، تاکید کرده: سیاست ایران در موضوع لغو تحریم‌ها هیچ تغییری نکرده و باید تمام تحریم‌ها اعم از تحریم‌های دوره اوباما پس از اجرایی شدن برجام و تحریم‌های بازگردانده شده در دوره ترامپ و تحریم‌های دیگری که در دوره ترامپ با برچسب های دیگر وضع شده، لغو شوند و پس از راستی آزمایی توسط ایران، کشورمان اقدامات جبرانی را متوقف خواهد کرد. چند روز قبل تر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه نسبت به اظهارات منبع نامعلوم پرس تی وی واکنش نشان داده بود.

در اخبار مهم دیگری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر امروز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در راس هیئتی به قطر و عراق خبر داد. ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از برگزاری جلسه فوق العاده امروز این کمیسیون با حضور عباس عراقچی رییس هیات مذاکره‌کننده ایران در وین خبر داد. این در حالی است که محمدرضا پورابراهیمی ، نماینده مجلس هم گفته است: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس با محمدرضا قالیباف، رئیس مجلس جلسه ای را درباره بازار سرمایه برگزار میکنند. خبرها حکایت از این دارد که این هفته هم به دلیل شرایط کرونایی احتمالا جلسه سران قوا برگزار نمیشود.

دیروز همچنین خبری منتشر شده بود که براساس آن خبرگزاری سانای سوریه اعلام کرد حمله به نفتکش ایرانی در سواحل سوریه با پهپاد صورت گرفته است. وزارت نفت سوریه اعلام کرد آتش‌سوزی که در یکی از مخازن نفتکش ایرانی صورت گرفته بود مهار شده است. البته هنوز جزییات بیشتری از این گمانه زنی ها مطرح نشده است.

اوضاع بورس که این روزها با اعتراض سهامداران در کف خیابان ها مواجه شده، دیروز با خبر مهمی همراه بود. محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در نامه‌ای به رییس کل محاکم دادگستری تهران در خصوص شکایت جاری این سازمان در مجتمع قضایی امور اقتصادی در مورد فعالیت‌های غیرمجاز برخی افراد در فضای مجازی گفته است: سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی کامل دارد موارد مذکور را بررسی و با به کارگیری ساز و کارهای داخلی خود حل و فصل کند.

در خبر مهم دیگر مربوط به پیام ناظر بازار، همه معاملات دیروز بانک پاسارگاد (وپاسار) به تایید ناظر بازار نرسید. محدودیت حجمی (حداکثر تعداد اوراق بهادار در هر سفارش) شوکوپارس (غشوکو) هم از روز یکشنبه ۵ اردیبهشت (امروز) به میزان ۲۰۰ هزار سهم تعیین می‌شود.

درباره عرضه های بلوکی جدید هم بانک تجارت ۲٫۴۹ درصد سهام بلوکی فولاد مبارکه را با قیمت هر سهم ۱۸۱۵ تومان روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت میفروشد. این بانک همچنین قصد دارد یک بلوک ۱۶٫۶۸ درصدی را با قیمت هر سهم ۷۰۰ تومان به ارزش ۲۸۲۰ میلیارد تومان بفروشد.

لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=22497

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند