افزایش 1100 درصدی قیمت مسکن

افزایش اجاره در تهران و مناطق شهری

04:0066۰

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در تهران (اردیبهشت ۱۴۰۱)، نشان می‌‌دهند که تورم نقطه‌ای اجاره در دومین ماه سال افزایشی بوده است.

بانک مرکزی گزارش تحولات مسکن تهران در اردیبهشت را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، شاخص اجاره مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اردیبهشت سال ۱۴۰۱، به ترتیب معادل ۴۶ و ۵۰،۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد کرده‌اند.

این ارقام در فروردین، معادل ۴۵،۶ و ۵۰،۱ درصد بودند.

گزارش تحولات بازار معاملات مسکن در تهران- اردیبهشت ۱۴۰۱

افزایش تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه اجاره مسکن

مرکز آمار نیز چندی پیش گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در اردیبهشت ١۴٠١ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، در ماهی که گذشت، هر سه نوع تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه بازار اجاره مسکن، برای خانوارها در سطح کشور، مناطق شهری و روستاها افزایشی بوده. البته به جز نرخ تورم ماهانه این بازار در مناطق روستایی، که نسبت به فروردین امسال تغییری نداشته است.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه بخش اجاره مسکن (درصد تغییر عدد شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل آن)، در ماه اردیبهشت ۱۴۰۱، افزایشی بوده است. این رقم در آخرین گزارش مرکز آمار، ۲٫۵ درصد ثبت شده، در حالی که در فروردین ۲ درصد بوده است. مقایسه دو عدد، افزایش ۲۵ واحد درصدی را در تورم ماهانه، نشان می‌دهد.

نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز، در دومین ماه سال جاری، ۳۰٫۴ درصد بوده است. این رقم در فروردین ۲۸٫۳ درصد اعلام شد. مقاسه دو عدد، افزایش ۷٫۴۲ واحد درصدی را در نرخ تورم نقطه‌ای بخش اجاره مسکن نشان می‌دهد.

همچنین، نرخ تورم سالانه، نیز شاخص مهمی در بررسی تحولات بازار اجاره مسکن محسوب می‌شود. این رقم، گویای درصد تغییر در میانگین اعداد شاخص قیمت، در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه این بخش، در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به ۲۶٫۹ رسید.

مرکز آمار، این رقم را در فروردین سال جاری، ۲۶٫۷ درصد اعلام کرده بود. این به معنای افزایش ۰٫۷۵ واحد درصدی، در نرخ تورم سالانه بخش اجاره مسکن است.

گرداورنده : سرکار خانم مهندس فاطمه کریم بیگلی کامران
اردیبهشت ۱۴۰۱
لینک کوتاه
http://eghtesadeghate.ir/?p=26433

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند